Senuose amžiuose gyveno viens karalius, kursai, pirmajai pačiai mirus, vedė kitą. Močeka, svetimų vaikų nemylėdama, kartą, karaliui kur išvažiavus, parito aukso obuolį ir liepė jauniems karaliaus vaikams pagaut. Abudu, brolis ir sesuo, vijo tą obuolėlį ir nesijuto, kaip vidurin girios atbėgo. Obuolėlis iš akių išnyko, o jau girioj pradėjo būt tamsu.Teip girioj paklydę ir supratę, ant ko juos močeka atvedė, jie ten ir liko.
Karaliūnas Jonas, medin inlipęs, pamatė kur toli žiburį, ir, su seseria nuėję ten link, rado puikų palocių, kuriame gyveno dvylika žmogžudžių, ir apsinakvojo. Naktyje, žmogžudžiams sugrįžus, jis jiems, verdančiu aliejum akis iššutinęs, kardu vieniems galvas nukapojo, kitus gyvus sutiesė in sklepą ir uždarė.
Ant rytojaus, karaliūnui girion medžiotų išėjus, jo sesuo atrakino duris ir išleido gyvu likusį vyriausį žmogžudį, kursai karalaitei labai patiko. Kadangi jis matė, kad karalaitė labai prie jo prisirišo, ėmė prašyti:
– Aš galėtau, – sako, – išgyt, tik reikėtų visų žvėrių pieno, o suvirinus sutept su taj mosčia, o tuojaus būtų man sveika. Tu insimesk ligoj ir, pradedant no voveries iki levės, prašyk, kad jis tau pieno parūpintų.
Tuo tarpu karalaitis sugrįžo ir rado jau seserį sunkiai sergant. Išgirdęs, kokių jai vaistų reikėtų, jis, šaudyklą ant pečių užsidėjęs, išėjo tuojaus in girią ir, voverę išvydęs, norėjo šaut. Voverė davė jam pieno ir prižadėjo vieną vaiką užauginus atsiųst. Karalaitis ėjo daugiau žvėrelių ieškot ir in trumpą laiką no visų žvėrių apturėjo pieno, ir kiekviena žvėrių jam prižadėjo po vaiką, kada reikalinga, o levė ir davė jam trūbiukę ir pratarė:
– Kai reikalausi no mūsų pagelbos, tai sutrūbysi tris sykius, o mūsų visų žvėrelių vaikai pribus ant pagelbos.
Karalaitis sugrįžo pas savo nedorą seserį, parnešė jai žvėrių pieno, bet jau rado ją pasitaisiusią. Kada jisai pavalgęs išėjo vėl in girią, sesuo su tuom žmogžudžiu išvirino žvėrių pieną ir atšaldę sutepė jam akis – tos jo akys ir išgijo. Paskui su tąj mosčia sutepė žmogžudis savo brolius, ir tie visi atgijo.
Pareina karalaitis namon – žmogžudžiai jį apspito ir jau rengiasi jį nužudyt. Jisai kaip tik pūsterėjo trissyk in tą no levės gautą trūbiukę – palocius sudrebėjo, ir inšoko meška per langą ir duris atidarė. Inbėgo levas ir kitos žvėrys ir tų žmogžudžių ir kaulus sutrupino. Norėjo žvėrys ir tą jo seserį sudraskyt, bet jis nedavė. Jis ją lenciūgu prie sienos prirakino ir padėjo du tuščiu katilu: po dešinei – savo, o po kairei – žmogžudžių vado, ir padėjo po savo katilu ašakinės duonos, o pas žmogžudžio – žirnojų ir pasakė:
– Už kelių metų aš ateisu pažiūrėt, katro katilas bus pilnesnis ašarų.
Pats išėjo tolyn in svietą. Nuėjo in tokį karaliaus miestą, kur karalaitė turėjo būt ataduota smakui. Jis nuėjęs pamarėn, kur laukiama buvo smako išlendant, su savo žvėrimis stojo su devyngalviu kovon. Levas stvėrė smaką už šono, tigras – už kito, meška – už uodegos, kiti puolėsi ant sprando, o karalaitis su kardu galvas nukapojo. Tokį sunkų darbą atlikę, jie visi atsigulė pailsėt ir užmigo. Tuo tarpu karaliaus vežėjas, atvažiavęs pažiūrėt, kas atsitiko, paėmė to karaliaus išgelbėtąją dukterį, o tam miegančiam karalaičiui kardu galvą nukirto.
Pabudo levas ir, pamatęs savo poną negyvą, suriko:
– Kelkitės: mūsų ponas negyvas!
Šoko visi ir gailavo savo pono. Tarė levas:
– Bėk, vovere, atnešk – liko ant lango žmogžudžių palociuj mosties, ką žmogžudžius atgydė.
Voverė atsakė:
– Viešpatie karaliau, aš negraita.
Siuntė zuikį – zuikis bailus. Siuntė lapę – toj bijo šunų. Siuntė vilką – bijo šūvių. Siuntė mešką – toj pasiraitojo pančekas ir trimigai atnešė – sutepė ir atgijo.
– Tai tik saldžiai miegojau, – sakė karalaitis.
Levas atsakė:
– Miegojai.. Žiūrėk, kiek kraujų išbėgo.
Ir papasakojo jam atsitikimą. No levo patyręs, kad karaliaus vežėjas jau rengiąsis jojo išgelbėtąją vest paną, jis su savo žvėrimi nuėjo to karaliaus dvaran in vestuves. Karaliaus palociun atėjęs, jis liepė meškai pašokt ir, gavęs už tai su nuoteka iš vienos kupkos vyno išgert, pasinaudojo iš to, kad jį karalaitė pažintų, ir paskui jis ją vedė.
Po vestuvių neilgai trukus atsitiko, kad karalaitis Jonas miegodamas užspringo ir numirė. Išmūrijo sklepą ir ten jį padėjo, o jo žvėreliai, nakties sulaukę, išdraskė sklepą, ir meška išėmė, o visi žiūrėdami gailavo savo pono. Kada insidienijo, pamatė karalius, kad žvėreliai visi stovi apė grabą. Paliepė iškast duobę. Kada buvo duobė gatava, ten jauno karaliaus kūną pakasė ir akmenis ant kapo užrito. Bet nakčia žvėreliai išsikasė. Tada inkėlė grabą su kūnu in storą medį2 – o tik viršūnėj buvo kelios šakos, – ten dabar padėjo numirusį karalių.
Atėjo naktis. Žvėreliai suėjo pas medį, kur jų ponas padėtas, rodavojosi, kaip išimt, ir liepė voverei lipt ir išimt. Toj inlipusi nepajiegė numest grabo. Voverė išlipo, o meška sliuogė ir dasliuogė netoli grabo, o viršuj negalėjo užsigaut, tai viena pirmutine letena apsikabino medį, o kita kaip davė in galą grabo – tas kaip puolė, o kniūpsčias, – atsikrėtė tas dantys, kuriuom buvo užspringęs karalaitis, ir atgijo.
Namon, in karaliaus dvarą visiems sugrįžus, levas liepė save kirst kardu, bet karalaitis atsakė:
– Kaip galiu kirst? Man tiek gero padarei: du sykiu iš kapų prikėlei, o aš galėčia tau mirtį daryt! Jeigu teip padarytau, tai būčia nedoriausias žmogus ant svieto…
Levas vėl prašė, kad kirstų – o jis nenorėjo. Tarė levas:
– Jeigu tu mane nekerti, iš mano skūros neišneri, tai aš tau dabar mirtį padarau…
Ėmė karalius kardą, kirto levą, o iš levo stojo ministeris. Paskui kirto mešką – stojo antras ministeris, vilkas – kasierius, lapė – vežėja, zuikis – lekojus, voverė – pakajauka, o da kiti didesni žvėriai buvo jo rodininkai. Dabar iš naujo kėlė puotas, ir jaunos karalienės buvo didis džiaugsmas, o su jąj visi linksmybėmis dalijosi.